Demonstrata të mëdha në Barcelonë, kërkohet liri për liderët katalonas - Bota Sot
Demonstrata të mëdha në Barcelonë, kërkohet liri për liderët katalonas

Evropë

E diel, 21 tetor 2018

Demonstrata të mëdha në Barcelonë, kërkohet liri për liderët katalonas

Më: 15 prill 2018 Në ora: 20:29
Barcelonë

Mijëra mbështetës të Katalonisë së pavarur marshuan sot rrugëve të Barcelonës duke kërkuar lirimin e liderëve nga burgu.

Demonstratat e sotme janë organizuar nga grupet Omnium dhe komunat nacionale katalonase, liderët e të cilave janë në mesin e personave të arrestuar për shkak të rolit të tyre në iniciativën e vitit të kaluar për shpalljen  pavarësisë së Katalonisë nga Spanja.    

Dy sindikatat më të mëdha iu bashkëngjitën protestës pavarësisht akuzave nga anëtarët e tyre që nuk dëshirojnë shkëputjen nga Spanja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test