Erdogan bën thirrje për vendosjen e një “themeli të ri për paqen në botë” - Bota Sot
Erdogan bën thirrje për vendosjen e një “themeli të ri për paqen në botë”

Evropë

Erdogan bën thirrje për vendosjen e një “themeli të ri për paqen në botë”

Më: 16 prill 2018 Në ora: 12:33
Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se Turqia nuk ka aspirata territoriale në Siri, as në ndonjë vend tjetër në botë.

Ai bëri thirrje për vendosjen e një “themeli të ri për paqen në botë”, ku vendet nuk do të bombardohen në mënyrë të rastësishme.

“Operacionet të cilat i zbatojmë në Siri kanë dy objektiva. I pari, të heqim kërcënimet terroriste ndaj Turqisë, ndërsa i dyti është që të bëjmë një zonë të sigurt në Siri, e cila do të jetë e qetë dhe adekuate për banim të refugjatëve të cilët aktualisht qëndrojnë në Turqi”, tha Erdogan në një prononcim në Stamboll.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test