Në Krime i vënë “zjarrin” Trump, May dhe Macron - Bota Sot
Në Krime i vënë “zjarrin” Trump, May dhe Macron

Evropë

Në Krime i vënë “zjarrin” Trump, May dhe Macron

Më: 16 prill 2018 Në ora: 12:37
Krime

Mes tensioneve tejet të larta mes Rusisë dhe Perëndimit, në Krime është mbajtur një protestë kundër sulmeve të fundit ajrore në Siri.

Fotografive të Theresa May, Donald Trump dhe Emmanuel Macron u vu zjarr në sheshin kryesor të kryeqytetit të rajonit Simferopol, në gadishullin e aneksuar nga Vladimir Putin në vitin 2014.

Ruslan Balbek, i cili përfaqëson rajonin në Parlamentin rus, tha se në këtë tubim morën pjesën të rinj nga Krimea.

“Politika agresive e Perëndimit kundër kombit sirian, një shtet sovran, nuk është i pranueshëm. Por për fat të keq, sot ligji ndërkombëtar është tërësisht i shqyer. Ai zëvendësohet nga dominimi i vetëm një mendimi, vullnetit të Perëndimit”, tha Balbek, shkruan tch.

Ndërkohë Eivaz Umerov, kreu i organizatës së Krimesë Tatar, tha se tre politikanët do të shkojnë në ferr për atë që bënë.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test