Çdo i katërti fëmijë nën 6-vjeç ka telefon të mençur - Bota Sot
Çdo i katërti fëmijë nën 6-vjeç ka telefon të mençur

Evropë

Çdo i katërti fëmijë nën 6-vjeç ka telefon të mençur

Më: 16 prill 2018 Në ora: 17:50
Foto ilustrim

Telefonat e mençur kanë marrë botën që një kohë dhe atë me shpejtësi të madhe.

Pavarësisht se prindërit insistojnë, duke u nisur nga hulumtimet shkencore, se periudha ideale për telefonin e parë të mençur është mosha 11-vjeçare, në Britani të Madhe madje 25 për qind e fëmijëve nën 6-vjeç posedojnë telefon.

Përdorimi i telefonave të mençur nga fëmijët e kësaj moshe mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore. Në fakt, në hulumtimin e kryer nga musicMagpie tregon se fëmijët kalojnë mesatarisht 21 orë në javë në telefon të mençur.

Kjo është tri orë në ditë, gjë e cila nuk është e rekomandueshme. Për fëmijët nën moshën 6-vjeç rekomandohet që të përdorin telefonin vetëm një orë në ditë dhe dy orë shikim të ekranit televiziv.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test