Vëmendje: Gjermania ka nevojë për 5 milionë punëtorë - Bota Sot
Vëmendje: Gjermania ka nevojë për 5 milionë punëtorë

Evropë

E enjte, 18 tetor 2018

Vëmendje: Gjermania ka nevojë për 5 milionë punëtorë

Më: 10 maj 2018 Në ora: 23:47
Angela Merkel viziton Siemens

Deri në vitin 2030, Gjermania do të ketë nevojë për 5 milionë punëtorë të rinj nga vendet tjera. Kjo do t’i kushtojë ekonomisë së saj 525 miliardë euro.

 Ndër më të kërkuarit do të jenë punëtorët e kualifikuar, profesionistët mjekësorë dhe teknikë, si dhe hulumtuesit shkencorë.

Ky konstatim del nga studimi i kompanisë këshillëdhënëse Korn/Ferry.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test