Britania nuk do të kërkojë zgjatje të periudhës tranzitore - Bota Sot
Britania nuk do të kërkojë zgjatje të periudhës tranzitore

Evropë

E shtunë, 20 tetor 2018

Britania nuk do të kërkojë zgjatje të periudhës tranzitore

Më: 16 maj 2018 Në ora: 11:14
Flamuri i Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian.

Britania nuk do të kërkojë zgjatjen e periudhës tranzitore dyvjeçare pasi të largohet nga Bashkimi Evropian, ka thënë ministri i Kabinetit qeveritar, David Lidington.

Qeveria ka njoftuar se muajin tjetër do të publikojë plane të detajuara për marrëdhëniet e planifikuara për të ardhmen në mes të Britanisë dhe BE-së.

“Jo vetëm që ne nuk jemi duke kërkuar periudhë më të gjatë tranzitore, por edhe Bashkimi Evropian e ka bërë gjithmonë të qartë se nuk mund ta përdorim Artikullin 50 kur flasim për marrëdhënie afatgjata”, ka thënë Lidington për BBC-në kur është pyetur për Letrën e Bardhë.

“Ekziston një marrëveshje për tërheqje e cila flet për një periudhë deri në fund të vitit 2020. Deri atëherë presim që të pajtohemi për gjërat thelbësore, ndërsa gjatë periudhës pasuese është i ashtuquajturi Traktati i Madh që përcakton kushtet e marrëdhënies së ardhshme”, është shprehur ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test