Arrestohet gazetari rus për tradhti shtetërore - Bota Sot
Arrestohet gazetari rus për tradhti shtetërore

Evropë

E shtunë, 20 tetor 2018

Arrestohet gazetari rus për tradhti shtetërore

Më: 16 maj 2018 Në ora: 13:20
Foto ilustrim

Në Kiev është arrestuar gazetari rus i portalit RIA Novosti Ukraina Kiril Vishinski, nën dyshimet për tradhti shtetërore.

Ai është arrestuar para banesës së tij dhe njëkohësisht shërbimi i sigurisë së Ukrainës ka bastisur hapësirat e RIA Novosti Ukraina.

Me këtë rast janë bastisur edhe banesat e gazetarëve të MIA Rusija sevodnja Ludmile Lisenka dhe shefit të përfaqësisë së agjencisë në Ukrainë Andrej Borodin.  

Vishinski dyshohet për tradhti shtetërore dhe dënimi për këtë vepre penale është 15 vjet burg sipas ligjeve ukrainase.  

Shërbimi i sigurisë së Ukrainës pohon se Vishinski ishte marrë me aksione subversive në Krime dhe ka mbështetur republikën popullore të Donjeckut dhe republikën popullore Lugansk.  

Moska zyrtare ka reaguar ndaj arrestimit, duke thënë se veprimi i Ukrainës është i papranueshëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test