Nis gjuetia pas përbindëshit në Skoci - Bota Sot
Nis gjuetia pas përbindëshit në Skoci

Evropë

E martë, 23 tetor 2018

Nis gjuetia pas përbindëshit në Skoci

Më: 23 maj 2018 Në ora: 19:22
Ilustrim

Shkencëtarët do të përdorin mostrat e ADN-së nga uji i liqenit të Loch Ness në Skoci për të sqaruar legjendën e vjetër për ekzistencën e përbindëshit.

Neil Jamel nga Zelanda e Re do të udhëheqë ekipin e hetuesve ndërkombëtarë muajin e ardhshëm për të kryer këto analiza.

Për qindra vjet, disa vizitorë të Loch Ness në Skoci kanë pohuar se kanë parë një përbindësh që ata besojnë se jeton në thellësitë e liqenit.

Një teori është se Ness ka mbijetuar zhdukjes së dinozaurëve, edhe pse liqeni i Loch Ness u formua shumë më vonë. Teoria tjetër është se "përbindëshi" është në të vërtetë një mustak.

Jamel thotë se nuk beson në përbindëshin Ness, por ai dëshiron të marrë njerëz në aventurë dhe t'i kalojë ato në të dhëna shkencore. Ai shtoi se fëmijët e tij mendojnë se kjo është sipërmarrja e tij më interesante.

Shkencëtari nga Zelanda e Re thotë se rrjedhat e ujit, sikur të gjitha të tjerat, lënë gjurmë aty ku jetojnë - duke ndarë ADN-në nga lëkura, puplat dhe urina.

Ai tha se ekipi i tij do të marrë 300 mostra ujore nga pika të ndryshme rreth liqenit dhe në thellësi të ndryshme. Do të filtrojë lëndën organike dhe do të nxjerrë ADN-në, dhe do të aplikojë teknologjinë e projektuar fillimisht për projektin e gjenomit njerëzor.

Sipas tij, rezultatet e analizës së ADN-së do të krahasohen me një bazë të dhënash të llojeve të njohura. Ai pret që të ketë përgjigje deri në fund të vitit.

“Po shkoj duke besuar se nuk ka përbindësh, por dua të provoj hipotezën. Do të marrim një studim shumë të mirë për biodiversitetin e Loch Ness", tha Jamel.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test