Presidenti i Italisë fton koalicionin popullist të formojë Qeverinë - Bota Sot
Presidenti i Italisë fton koalicionin popullist të formojë Qeverinë

Evropë

E premte, 19 tetor 2018

Presidenti i Italisë fton koalicionin popullist të formojë Qeverinë

Më: 23 maj 2018 Në ora: 20:50
Presidenti i Italisë fton koalicionin popullist të formojë Qeverinë

Qeveria e formuar nga Lëvizja pesë yjesh, dhe djathtiste do të udhëhiqet nga Giuseppe Conte.

Presidenti i Italisë i ka dhënë bekimin e tij krijimit të një qeverie të re populliste në Romë që do të udhëhiqet nga Giuseppe Conte, një  politikani ri i cili do të shërbejë si kryeministri i ardhshëm i Italisë.

Ngritja e një profesori ligjor pothuajse të panjohur në Palazzo Chigi, i cili do të udhëheqë një qeveri që është zbukuruar së bashku nga dy partitë rivale populliste - Five Star Movement (M5S) dhe Ligji i së djathtës - paraqet një zhvillim të pashembullt në një nga ekonomitë më të mëdha të Evropës.

Vendimi i Serxho Mattarellës, presidentit të Italisë, për t'i dhënë Conte mandatin për të formuar një qeveri, pavarësisht pyetjeve serioze të minutës së fundit në lidhje me kredencialet akademike të profesorit, do të thotë se tani do t'i jepet fuqia për të zgjedhur ministrat për një qeveri të re, e cila mund të jetë betuar në ditët e ardhshme.

"Jam i vetëdijshëm për konfirmimin e pozitës evropiane dhe ndërkombëtare të Italisë", tha Conte, në komentet e tij të para për kombin në mbrëmjen e së mërkurës. "Unë propozoj që të jem avokati mbrojtës i popullit italian." Ai bëri një fjalim të shkurtër para kamerave në pallatin presidencial pas një takimi dy-orësh me Mattarella.

Për disa javë, ishte e paqartë nëse Luigi Di Maio i M5S dhe Matteo Salvini nga Lidhja, i cili pritet të marrë rolin e ministrit të brendshëm, do të ishte në gjendje të formonte një qeveri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test