Punëtorët e hekurudhave votojnë poshtë ndryshimet e propozuara të Macron - Bota Sot
Punëtorët e hekurudhave votojnë poshtë ndryshimet e propozuara të Macron

Evropë

E diel, 21 tetor 2018

Punëtorët e hekurudhave votojnë poshtë ndryshimet e propozuara të Macron

Më: 23 maj 2018 Në ora: 21:02
Punëtorët e hekurudhave votojnë poshtë ndryshimet e propozuara të Macron

Punëtorët hekurudhorë të Francës kanë hedhur poshtë me shumicë dërmuese masat e qeverisë për të reformuar kompaninë shtetërore SNCF të vendit.

Në një fletëvotim të përqeshura nga kompania si një peticion, pothuajse 95% e atyre që votuan ishin kundër reformave.

Franca është në krizë me një valë tre-mujore të grevave hekurudhore, pasi punëtorët i rezistojnë një përpjekje për të frenuar kontratat bujare dhe për të hapur rrjetin drejt konkurrencës.

Dy ditë ndalime janë planifikuar çdo pesë ditë deri në fund të qershorit.

Duke njoftuar rezultatin e votimit në ditën e 11-të të ndërprerjes hekurudhore që nga prilli, Laurent Brun i sindikatës CGT i bëri thirrje shefit të kompanisë hekurudhore, Guillaume Pepy, që "të nxjerrë përfundime nga humbja e besimit".

Por kompania hekurudhore, e cila po përballet me borxhe prej € 46bn (£ 40bn, $ 55bn), këmbëngul se votimi nuk ka vlerë ligjore.

Ajo lëshoi shifra që tregonin se niveli i pjesëmarrjes në grevë kishte rënë në 14.2%, niveli i tij më i ulët deri më tani. Megjithatë, ka pasur përçarje të rëndësishme të mërkurën në shërbimet ndërqytetëse dhe urbane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test