Shoferët e taksive bllokojnë Vjenën, protestojnë kundër “Uber”-it - Bota Sot
Shoferët e taksive bllokojnë Vjenën, protestojnë kundër “Uber”-it

Evropë

E martë, 20 nëntor 2018

Shoferët e taksive bllokojnë Vjenën, protestojnë kundër “Uber”-it

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 18:56
Ilustrim

Shoferët e taksive të Vjenës protestuan sot në mesditës në të gjithë qytetin kundër Kompanisë “Uber”, të cilin ata e konsiderojnë si konkurrencë të padrejtë.

Shoferët e taksive u mblodhën në rrethin e 22-të të Bashkisë, në dy kahet e Danubit, për të vazhduar drejtë qendrës, ku u mbajtën protesta.

Por “Uber”, ka njoftuar se ka pezulluar shërbimin e saj në Vjenë, pasi një gjykatë austriake lëshoi të mërkurën një vendim të përkohshëm kundër kësaj kompanie.

Kjo kompani është paditur nga shoqëritë e taksive në Vjenë për dëmtim të punë së tyre. “Uber” shpreson që vendimi i përkohshëm i gjykatës të ndryshojë në favor të tyre.

“Uber” ka filluar punën në Evropë në vitin 2011, gjë që ka shkaktuar protesta dhe shqetësime të autoritetet lokale dhe shoferët e taksive, pasi sipas tyre, nuk respektuan rregullat e njëjta për sigurimin, licencimin dhe sigurinë në punë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test