Merkel përballet me pakënaqësi në CDU - Bota Sot
Merkel përballet me pakënaqësi në CDU

Evropë

E martë, 16 tetor 2018

Merkel përballet me pakënaqësi në CDU

Më: 12 qershor 2018 Në ora: 19:07
Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është duke u përballur sot me një rebelim në partinë e saj, CDU.

Anëtarët e lartë të partisë kanë vendosur ta mbështesin ministrin e Brendshëm Horst Seehofer, një konservator bavarez, i cili kërkon politika të reja ndaj emigrantëve.

Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer do të paraqiste sot një "master-plan për emigrantët".

Siç shkruajnë mediat gjermane, ky plan ka ngjallur mospajtime në momentin e fundit mes kancelares Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm, dhe për këtë është shtyrë prezantimi i planit për emigrantë.

Ministri Seehofer i CSU-së të Bavarisë, pritej të paraqiste një plan prej 63 pikash mbi emigracionin dhe rregullat e azilit ndaj palëve të tjera, por me sa duket nuk mund të merrte dritën jeshile nga kancelarja Angela Merkel, udhëheqëse e CDU-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test