Emigrantët e Aquarius arritën në Spanjë pas një jave në det - Bota Sot
Emigrantët e Aquarius arritën në Spanjë pas një jave në det

Evropë

E shtunë, 17 nëntor 2018

Emigrantët e Aquarius arritën në Spanjë pas një jave në det

Më: 17 qershor 2018 Në ora: 19:10

Kryqi i Kuq i priti ata në portin detar.

630 emigrantë dhe refugjatë u shpëtuan nga brigjet e Libisë dhe u larguan nga Italia dhe Malta, kanë filluar të mbërrijnë në portin spanjoll të Valencias pas shtatë ditëve në det.

Një anije italiane e rojës bregdetare, Dattilo, e para e tre anijeve që transportonte grupin, u tërhoq në portin e Valencias në orën 06.20 duke mbajtur 274 vetë.

Ujori mbërriti në Valencia disa orë më vonë, duke hyrë në port të menjëhershëm sipas orës 11:00 lokale dhe duke mbajtur 106 emigrantë dhe refugjatë.

Një anije e tretë anija italiane detare, Orione, do të tërhiqet në port më vonë të dielën. Ajo barti 250 veta.

Rasti i emigrantëve, i cili ka hedhur poshtë ndarjet e thella mbi migrimin brenda BE, ka parë presidenti francez, Emmanuel Macron, duke akuzuar qeverinë italiane për "cinizëm dhe papërgjegjësi" duke refuzuar që anija shpëtuese Aquari us të hidhet në anije në një nga portet.

Fati i tyre i menjëhershëm u zgjidh vetëm të hënën, kur kryeministri i ri spanjoll Pedro Sánchez tha se vendi do t'i merrte ata duke thënë se kishte për detyrë të ndihmonte në shmangien e "një katastrofe humanitare".

Portat për migrantët u hapën megjithatë sot nga Spanja. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test