Putin mbledh miliarda nga nafta për ditë të zeza - Bota Sot
Putin mbledh miliarda nga nafta për ditë të zeza

Evropë

E martë, 20 nëntor 2018

Putin mbledh miliarda nga nafta për ditë të zeza

Më: 18 qershor 2018 Në ora: 17:12
Vladimir Putin

Qeveria ruse njoftoi një rritje të TVSH-së prej 18 deri në 20 për qind, një reduktim të detyrimeve të eksportit të naftës dhe produkteve të naftës, dhe të gjitha këto nga viti i ardhshëm.

Reuters raporton se kryeministri rus Dmitri Medvedev njoftoi gjithashtu se qeveria e tij do të rriste moshën e pensionit, 60-65 për burrat dhe 55 deri 63-vjeç për gratë.

Medvedev tha se mosha e daljes në pension do të rritet gradualisht dhe do të kontribuonte në rritjen e pensioneve. Të gjitha këto masa padyshim do ta mbushin më mirë buxhetin e shtetit, gjë që ka kuptim nëse dimë që Rusia ka hyrë papritur në deficit buxhetor në vitet e fundit. Çdo gjë ishte e mirë për sa kohë që çmimi i naftës ishte 105 dollarë për fuçi (2014), ose 75 dollarë një vit më vonë.

Por pastaj më 2016, nafta ra në 40 dollarë, dhe atë vit Rusia pati një deficit prej 3.7 për qind, gjë që ishte një situatë që Vladimir Putinit padyshim nuk i pëlqente. Ndoshta edhe për shkak se Rusia në vitin 2000 trashëgoi një borxh të madh financiar, apo për shkak të frikës se federata e madhe mund të ketë qenë subjekt i çmimeve të ulëta të naftës si burim kryesor i devizave ruse, së pari ekonomikisht dhe pastaj politikisht.

"Është puna jonë që deri në vitin 2019 të kemi një deficit buxhetor prej 45 dollarë për fuçi me një çmim të naftës", tha në dhjetor 2016, ministri i Financave Anton Siluanov.

Kush ishte "ai", i cili caktoi detyrën e pajtimit të një buxheti të tillë, nuk është e vështirë të mendosh. Kjo u ndie vitin e ardhshëm. Në fillim të atij viti, Reuters raportoi se deficiti rus për 2017 ishte 1.4 për qind e GDP-së, e cila ishte kryesisht rezultat i rritjes së çmimeve të naftës.

Një pjesë e mirë e kërcimit të çmimit të naftës është rezultat i njoftimeve të luftërave doganore të presidentit amerikan Donald Trump në të gjitha drejtimet, pasuar nga zbatimi i tyre dhe përfundimisht tërheqja e njëanshme e SHBA-së nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Ata që do të përfitojnë nga e gjithë kjo janë sigurisht naftëtarët amerikanë, Arabia Saudite, dhe monarkitë e tjera të Gjirit dhe Rusia. Deri në mes të majit, nafta arriti çmime rekord në tre vitet e fundit, në bursën e Londrës prej gati 80 dollarësh.

Cila është atëherë logjika e Vladimir Putinit, përkundër këtyre zhvillimeve, duke realizuar programin e tij të dukshëm të krizës për mandatin e tanishëm? Sidomos për shkak të rënies së çmimeve të naftës në botë, furnizimi i përkeqësuar në të gjitha pjesët e botës ...

Është e qartë se çmimet e naftës kanë qenë relativisht të ulëta për disa vite dhe kanë ndikuar shumë në Rusinë, e cila mund të jetë tepër kërcënuese për presidentin rus, veçanërisht në dritën e paralajmërimit të sanksioneve të ashpra, doganës, situatë e cila vazhdimisht kulmon prej Kinës, përmes Uraleve, BE-së e deri tek Uashingtoni.

Përvoja jetësore e Putinit, sidomos si president, duhet të njihet që ka filluar 18 vjet më parë, kur ai trashëgoi një ‘perandori’ me 150 miliardë dollarë borxh, kapitalizmi gangster me të cilin Boris Jeljcin nuk deshi të merrej, ekonomia tërësisht e shkatërruar dhe vetëm për tetë vjet përmes shitjes së naftës Putin uli borxhet në vetëm 29 miliardë, ekonomia u rrit me shtatë për qind në vit, duke fituar 408 miliardë dollarë rezerva valutore, transmeton KosovaPress.

Ishte e qartë atëherë se Rusia e rimëkëmbur ekonomikisht do të ballafaqohej herët ose vonë  me SHBA, me të cilën Bashkimi Sovjetik luftonte për dekada për çdo pjesë të territorit, energjisë dhe fuqisë në botë.

Në ditët e sotme, Rusia është larg nga kolapsi i mijëvjeçarit dhe është koha kur bankat e lumenjve po fillojnë të fluturojnë në thesaret e shtetit në Moskë, dhe nga ana tjetër, ku konfrontimi i fuqive të mëdha është gjithnjë e më i madh, presidenti rus ka miliarda dollarë në fakt të vendosura në bunkerin e tij financiar, për të mos e befasuar asgjë e papritur, sidomos në kohën kur miliarda po shpenzohen për armë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test