‘Kremlini më 2016 në Mal të Zi deshi të vrasë kryeministrin” - Bota Sot
‘Kremlini më 2016 në Mal të Zi deshi të vrasë kryeministrin”

Evropë

E hënë, 12 nëntor 2018

‘Kremlini më 2016 në Mal të Zi deshi të vrasë kryeministrin”

Më: 8 korrik 2018 Në ora: 23:15
16 tetor 2016, Mali i Zi

Në natën e 16 tetorit 2016, Mali i Zi priste rezultatet e zgjedhjeve parlamentare, kështu që siguria, policia dhe të gjitha shërbimet e tjera u detyruan të ndalonin përpjekjen e grushtit të shtetit atë mbrëmje.

Pak më shumë se një vit më parë, pesë qytetarë serbë pranoi në Gjykatën e Lartë në Podgoricë se ata ishin pjesë e një organizate kriminale që u përpoqën të hynin në parlament dhe të shpallnin Frontin Demokratik prorus si fitues të zgjedhjeve.

Instituti i Kërkimeve të Politikave të Jashtme (FPRI), pothuajse dy vjet pas tentim puçit, zbulon detajet e hetimit që tregojnë faktin se pas përpjekjes së grushtit të shtetit është një shërbim sekret nga Rusia dhe se shkaku i çdo gjëje ishte një përpjekje për të parandaluar Malin e Zi që të bëhet anëtar i NATO-s.

"Këtu kemi një anëtar të ri, Malin e Zi, i cili, në kohën e anëtarësimit në NATO, nuk u përball me asnjë lloj plasjeje, por me atë të Qeverisë së Rusisë. Shpresoj që ky raport do të rrisë ndërgjegjësimin se Rusia është aq serioze në arritjen e qëllimeve të saj në Ballkan, se është gati të arrijë me mjete të dhunshme ", tha Richard Kramer, një nga autorët e raportit të FPRI.

Nga perspektiva e Moskës, gjërat janë të qarta. NATO, e cila u zgjerua nëpër vendet e ish-Paktit të Varshavës dhe pastaj tre ish-republikat sovjetike - Estonia, Letonia dhe Lituania - paraqesin një kërcënim ekzistencial për aftësinë e Rusisë për të qenë faktori kryesor në "oborrin e saj" dhe në asnjë mënyrë nuk dëshiron ta sjellë situatën që në NATO përfundimisht të hynin edhe Ukraina dhe Gjeorgjia.

Përveç kësaj, edhe Mikhail Gorbachov në disa raste tha disa vite më parë se "amerikanët premtuan se pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, nuk do të zgjeroheshin  më tej nga Gjermania".

Tentimi për grusht-shtetit në Mal të Zi, nëse vërtetohej se Kremlini qëndronte prapa përpjekjeve të tij, do të kishte nënkuptuar disa hapa larg nga ajo që ndodhi në vendet rreth Rusisë. Kjo do të thotë se autoritetet në Moskë organizuan një përpjekje për të përmbysur qeverinë menjëherë pas zgjedhjeve parlamentare dhe likuidimit fizik të kryeministrit të zgjedhur ligjërisht.

Më herët ishte raportuar se dy anëtarët e shërbimeve sekrete ruse, Eduard Shishmakov dhe Vladimir Popov, ishin përgjegjës për atë pjesë gjatë grushtit të shtetit. Mediat në Serbi në mënyrë specifike shkruan për Shishmakov, një oficer rus i inteligjencës nga GRU, i cili ishte në vitin 2014 si një atashe ushtarako-detar në Poloni.

Shishmakov dhe Popov nga Mali i Zi arritën të iknin në Serbi, dhe prej andej në Rusi para se të akuzoheshin në mungesë. Në Malin e Zi, janë gjykuar gjithsej 12 persona.

Raporti i FPRI tani citon të dhënat nga hetimet në Podgoricë se përveç agjentëve të lartpërmendur rusë, ekstremistëve nacionalistë nga Serbia dhe personave nga ana e krahut të djathtë të opozitës në Malin e Zi, rreth 50 agjentë të GRU morën pjesë në përpjekjen e grushtit të shtetit, i cili siç thuhet, hyrën ilegalisht në ish-republikën jugosllave nga Serbia fqinje në natën e zgjedhjeve.

"Në muajt para zgjedhjeve parlamentare të 16 tetorit 2016, agjentët rusë, ekstremistët serbë dhe krerët e Frontit Demokratik përgatitën rrëzimin e dhunshëm të qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike në natën e zgjedhjeve, duke synuar të provokojnë konflikte politike në mënyrë që në gjithë vendin të shpërthejnë protesta dhe të rrëzohej qeveria e Partisë Demokratike të Socialistëve dhe kryeministrit Milo Gjukanoviq. Sipas një raporti zyrtar, shtetasit serbë po e përgatisin aksionin që nga fillimi i vitit 2016 nën udhëheqjen e operativëve të GRU-ve dhe FSB-së ruse ", thuhet në raport.

Si udhëheqës i grupit, ish-komandanti i xhandarmërisë së Serbisë, gjenerali në pension, Bratislav Dikiq, i cili ishte në gjyq për terrorizëm në Podgoricë, pranoi një pjesë të akuzave, si për shembull, planin për sulm në parlament.

Ai mbrojti veten se një nga udhëheqësit e përpjekjes së grushtit të shtetit e kishte mashtruar atë rreth natyrës së veprimit. Dikiq luftoi në luftën e Kosovës në fund të viteve 1990 dhe në Luginën e Preshevës, ndërsa xhandarmërinë e udhëhoqi nga viti 2009 deri 2013.

Ai akuzohet se ka udhëhequr një grup prej rreth 20 kryengritësve të maskuar si oficerë policie në Malin e Zi për të hyrë në parlament dhe për të hapur zjarr ndaj protestuesve në një natë zgjedhore. Sipas të njëjtës akuzë, Popov dhe Shishmakov për blerjen e armëve dhe pajisjeve, të tilla si telefonat celularë të sigurt, i kanë dhënë Dikiqit hiq më pak se 200.000 dollarë.

Konfliktet që do të shpërthenin do të çonin në shpalljen e një gjendje të jashtëzakonshme në Malin e Zi, në të cilën politikanët vendas pro-rusë që kundërshtoni anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, do të kishte një rrugë të hapur për të marrë qeverinë.

Gjatë këtij kaosi, thotë raporti, dhe kjo është edhe pjesa më eksplozive, dyshohet se komplotistët do të likuidoni kryeministrin e atëhershëm dhe sot presidentin e republikës, Milo Gjukanoviq.

Ai është një person që ka udhëhequr Malin e Zi që nga shpallja e pavarësisë dhe sipas disa burimeve dikur ishte i afërt me ish-prefektin e Moskës Yuri Luzhkov dhe përmes kësaj lidhjeje ata ranë dakord për investime të shumta ruse në Malin e Zi. Ai ishte një person që kujdeset shumë për privatizimin e fabrikës së aluminit dhe ia shiti atë oligarkit rus Oleg Deripaska, ndërsa ky i fundit angazhoi konsulentin Paul Manafort për ta ndihmuar në karrierën e tij politike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test