KE padit Hungarinë për Ligjin mbi azilin - Bota Sot
KE padit Hungarinë për Ligjin mbi azilin

Evropë

E premte, 19 tetor 2018

KE padit Hungarinë për Ligjin mbi azilin

Më: 19 korrik 2018 Në ora: 23:28
Foto ilustrim

Komisioni Evropian sot ngriti një padi kundër Hungarisë për mospërputhjen e Ligjit për azilin dhe kthimin e emigrantëve.

“Komisioni Evropian i dërgoi një paralajmërim për ligjin, që penalizon aktivitetet e organizatave joqeveritare që ndihmojnë emigrantët”, tha zëdhënësja e KE-së, Mina Andreeva.

Në të njëjtën kohë, KE dërgoi një letër paralajmëruese, e cila është hapi i parë në fillimin e procedimeve kundër një shteti anëtar, për shkak të ligjit të ri hungarez që penalizon aktivitetet e organizatave joqeveritare që ndihmojnë emigrantët, të quajtur "Stop Soros".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test