Britania jep alarmin: Shumica e paketimeve ushqimore, të pariciklueshme - Bota Sot
Britania jep alarmin: Shumica e paketimeve ushqimore, të pariciklueshme

Evropë

Britania jep alarmin: Shumica e paketimeve ushqimore, të pariciklueshme

Më: 4 gusht 2018 Në ora: 16:23
Britani

Shoqata e Qeverisjes Vendore (LGA) në Britaninë e Madhe ka ngritur alarmin se 2/3-at e paketimeve plastike të ushqimeve, nuk mund të riciklohen.

Ajo fajësoi prodhuesit, të cilët përdorin një përzierje polimere të cilësisë së dobët dhe i bëjnë këto paketime të pariciklueshme.

Paketimet e kosit, por edhe shumë ushqimeve të tjera, që përbëjnë shumicën e plastikës, dërgohen në landfille, ndërsa vetëm 1/3-ta riciklohet për t’u hedhur sërish në treg.

LGA theksoi se ka ardhur koha që qeveria të ndërhyjë dhe të ndalojë prodhimin e plastikave me cilësi të ulët.

Sipas kësaj shoqate, nga 525 mijë ton paketime plastike, vetëm 169 mijë riciklohen, ndërsa pjesa tjetër përfundon në landfille.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...