Nëntë të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Serbi - Bota Sot
Nëntë të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Serbi

Evropë

Nëntë të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Serbi

Më: 7 gusht 2018 Në ora: 18:13
Ilustrim

Deri tani janë nëntë vetë kanë vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Serbi, ndërkohë që janë regjistruar 102 raste të sëmundjes, njoftoi sot Instituti për Shëndetin Publik të Serbisë.

Sipas raporteve, tre të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor janë nga rajoni Jugperëndimor, pesë nga Beogradi dhe një nga Qarku i Jugut Banat.

Virusi i Nilit Perëndimor, përcillet nëpërmjet thumbimit të mushkonjës së infektuar, e jo nga njeriu në njeri. Mushkonjat e infektuara janë ato që rriten dhe shtohen, sidomos në vendet ku ka pellgje me ujëra amull.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...