Vajza që takoi dhunuesin e saj të ISIS në rrugët e Gjermanisë - Bota Sot
Vajza që takoi dhunuesin e saj të ISIS në rrugët e Gjermanisë

Evropë

E diel, 18 nëntor 2018

Vajza që takoi dhunuesin e saj të ISIS në rrugët e Gjermanisë

Më: 18 gusht 2018 Në ora: 20:58
Vajza që takoi dhunuesin e saj të ISIS në rrugët e Gjermanisë

Një tinejxherë Yazidi e shitur dhe skllavëruar nga ISIS i ka treguar BBC-së se si ishe tmerruar kur në rrugët e Gjermanisë ishte takuar me personin që e kishte trafikuar dhe dhunuar në ISIS.

Ashwaq ishte vetëm 14 vjeç kur sulmuesit e ISIS hynë në Irakun veriore dhe pushtuan popujt Yazidit.

Ata morën qindra e mijëra gra si skllave sexi, përfshirë edhe atë. Ajo u shit për 100 dollarë tek një burrë i quajtur Abu Humam.

E dhunuar dhe rrahur ajo megjithatë menaxhojë të ik në Gjermani muaj pas asaj ngjarje së bashku me të ëmën dhe vëllain.

Disa muaj më pas në rrugët e Gjermanisë jashtë një supermarketi ajo dëgjoi dikë duke ia thirrur emrin.

"në rrugën e kthimit për në shkollë ai u afrua afër meje, ishte ulur përballë meje dhe në gjuhën  gjermane më thoshte Ashwaq a je ti?. Isha shumë e frikësuar”, I tha ajo BBC-së.

Ishte ai, Abu Humam.

Ajo kishte lajmëruar menjëherë autoritetet në Gjermani për të.

Prokuroria federale në Gjermani ka hapur rastin dhe është në kërkim të Humanit. Por deri më tani nuk ka asnjë shenjë nga ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test