213 raste të reja me virusin e Nilit në Serbi - Bota Sot
213 raste të reja me virusin e Nilit në Serbi

Evropë

213 raste të reja me virusin e Nilit në Serbi

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 12:05
Ilustrim

Deri më 28 gusht, në Serbi u regjistruan 213 raste të etheve nga Nili Perëndimor, nga të cilat 21 ishin fatale.

Sipas Institutit për Shëndetin Publik të Serbisë, shumica e rasteve janë raportuar në Beograd (108), si dhe në rrethet Baçka Jugore (36), Banait Jugor (32) dhe Podunavska (11).

Infeksioni i virusit perëndimor të Nilit u regjistrua zyrtarisht për herë të parë në Serbi në fund të korrikut 2012.

Është thënë se është një sëmundje sezonale që ndodh gjatë aktivitetit më të madh të mushkonjave.

Infeksioni transmetohet te njerëzit nga pickimi i mushkonjave të infektuara, ndërsa "rezervuarët" kryesorë të virusit janë zogjtë e egër dhe mund të transmetohen nga njeriu te njeriu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...