Papa bënë thirrje për veprim urgjent kundër plastikës në dete - Bota Sot
Papa bënë thirrje për veprim urgjent kundër plastikës në dete

Evropë

Papa bënë thirrje për veprim urgjent kundër plastikës në dete

Më: 1 shtator 2018 Në ora: 19:51
Ilustrim

Papa Françesku bëri thirrje për veprim të menjëhershëm konkret për të luftuar problemin e plastikës, që po ndotin detet dhe oqeanet në botë.

Si një nga prioritetet e ruajtjes së mjedisit, Papa dërgoi një mesazh që synon aktivizimin e të krishterëve dhe të tjerëve për t'u zotuar për të ruajtur atë që ai e quan "një dhuratë mbresëlënëse dhe fantastike", nga Perëndia për ujin dhe gjithçka që përmbajnë.

Papa ka folur edhe për mungesën e ligje efektive për mbrojtjen e ujërave botërore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat