Telashe për Britaninë, bie funta pas deklaratave të kryeministres britanike - Bota Sot
Telashe për Britaninë, bie funta pas deklaratave të kryeministres britanike

Evropë

E hënë, 22 tetor 2018

Telashe për Britaninë, bie funta pas deklaratave të kryeministres britanike

Më: 21 shtator 2018 Në ora: 23:36
Ilustrim

Rënia e funtës kundrejt dollarit dhe euros është thelluar pas deklaratës së kryeministres britanike, May, se ‘’dalja nga BE pa marrëveshje është më e mirë se një marrëveshje e keqe’’.

Funta ra nga 1% në 1.5% kundrejt dollarit në 1.3068, shkruan BBC.

Kundrejt euros, funta ra për 1.1% pas deklaratës së kryeministres britanike.

‘’Retorika se ‘’pa një marrëveshje është më mirë se një marrëveshje e keqe’’ është e keqe,  teksa dërrmon shpresat se një marrëveshje mund të finalizohet së shpejti’’, tha Hamish Muress, analist i valutës në OFX.

‘The British Chambers of Commerce’ paralajmëruan se mundësia që Britania e Madhe të largohet me ndonjë marrëveshje.

‘’Shumë firma janë shumë të brengosura për një përfundim të keq, dhe për ndikimin potencial në aftësinë e tyre për të tregtuar dhe zhvilluar. Të tjerat mund të zihen keq. Të dyja palët duhet të përpiqen që t’i shmangen këtij skenari.’’ 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test