“Grevë e bardhë” e policisë së Sllovenisë - Bota Sot
“Grevë e bardhë” e policisë së Sllovenisë

Evropë

“Grevë e bardhë” e policisë së Sllovenisë

Më: 1 tetor 2018 Në ora: 11:58
Policia sllovene

Policia e Sllovenisë prej sot proteston duke shkruar dënime të vogla për kundërvajtje që nuk e rrezikojnë sigurinë publike sepse Qeveria nuk i plotëson kërkesat e tyre për rritjen e pagave dhe përmirësimin e kushteve për punë.

Kjo protestë është quajtur “greva e bardhë” dhe sipas sindikatës policore ky veprim nuk do ta rrezikojë sigurinë e kufijve shtetërorë.

Gjatë grevës policia do të intervenojë për nevojat e shteteve dhe qytetarëve. Sipas mediave sllovene, me dënimet e vogla policët i ulin të ardhurat e buxhetit shtetëror. Ministri i ri i Punëve të Brendshme, Boshtjan Pokllukar paralajmëroi se është i gatshëm të bisedojë me përfaqësues të sindikatës policore për kërkesat e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...