Lavrov: Rusët e dëbuar nga Holanda ishin në "udhëtim rutinë" - Bota Sot
Lavrov: Rusët e dëbuar nga Holanda ishin në "udhëtim rutinë"

Evropë

Lavrov: Rusët e dëbuar nga Holanda ishin në "udhëtim rutinë"

Më: 8 tetor 2018 Në ora: 15:10
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha të hënën se dëbimi i katër agjentëve të dyshuar rusë nga Holanda, në muajin prill, ka qenë "keqkuptim" dhe se vizita e tyre ka qenë "udhëtim rutinë".

"Nuk kishte asnjë sekret në lidhje me udhëtimin e specialistëve tanë në Holandë, ka qenë një udhëtim rutinë. Ata nuk janë fshehur kur janë regjistruar në hotel, ose kur kanë shkuar në aeroport, ose kur kanë shkuar në ambasadën tonë", tha Lavrov në një konferencë për media.

"Ata janë arrestuar pa shpjegim dhe u është kërkuar të largohen. Është dukur se një keqkutim", shtoi ai.

Të enjten e kaluar, Holanda bëri të ditur se ka dëbuar agjentë të inteligjencës ushtarake ruse GRU në muajin prill, për, siç tha, komplotimin e sulmeve kibernetike në Agjencinë për Ndalimin e Armëve Kimike në Hagë.

Në të njëjtën ditë, Shtetet e Bashkuara i akuzuan shtatë zyrtarë të GRU-së për, siç u tha, sulme kibernetike mbi agjencitë kundër dopingut dhe të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...