Franca dhe Italia fillojnë të pastrojnë detin mesdhe të mbushur plotë naftë - Bota Sot
Franca dhe Italia fillojnë të pastrojnë detin mesdhe të mbushur plotë naftë

Evropë

Franca dhe Italia fillojnë të pastrojnë detin mesdhe të mbushur plotë naftë

Më: 9 tetor 2018 Në ora: 16:38
Ilustrim

Autoritete detare franceze dhe italiane kanë filluar të pastrojnë detin mesdhe pas derdhjes së naftës e cila u përhap 20 kilometra, pasi dy anije mallrash u përplasen në veri të ishullit të Korzikës.

Rojet bregdetare  thanë të hënën se është duke rimarrë disa nga materialet e ndotura, dhe janë duke e monitoruar derdhjen mes ndryshimit të kushteve të motit.

Një anije mallrash tuniziane shpërtheu kur goditi anijen qipriote, gjatë përplasjes të së dielës, duke shkaktuar rrjedhje të karburantit. Askush nuk u lëndua.

Një zëdhënës i autoriteteve detare rajonale franceze tha se pastrimi filloi të hënën në mëngjes të karburantit që është përhapur 20 kilometra.

Zyrtarë francez thanë anijet franceze dhe italiane dhe ekspertët e naftës po tërheqin një pengesë lundruese për të mbajtur vajin, dhe pastaj do të përdorin një pajisje ajrimi për të thithur karburantin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat