Dëmtohet me çekan statuja e gruas me gjoks të zhveshur - Bota Sot
Dëmtohet me çekan statuja e gruas me gjoks të zhveshur

Evropë

E shtunë, 20 tetor 2018

Dëmtohet me çekan statuja e gruas me gjoks të zhveshur

Më: 9 tetor 2018 Në ora: 17:41
Pamje nga vendi i ngjarjes

Drejtori i komunikacionit në Setif, Mohamed Topuiri, tha sot se një salafist, i cili aderon në islamizmin konservator, dëmtoi fytyrën, gjoksin dhe dorën e statujës, e cila përbën pjesën qendrore të fontanës, njoftoi AP.

Ministri i Kulturës Azasedine Mihoubi, i cili është nga Setif, shkroi në llogarinë e tij të Twitter se kryerësi i sulmit ishte arrestuar. Ai tha se ishte i njëjti njeri që kishte dëmtuar statujat edhe vitin e kaluar, transmeton KosovaPress.

Statuja është vepra e skulptorit francez Francis San Vidal dhe daton nga viti 1889.

Islamikët më herët dëmtuan statujën në vitin 1997, por ajo u riparua në Itali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test