Tusk: Skenari pa marrëveshje i Brexit, më afër se kurrë - Bota Sot
Tusk: Skenari pa marrëveshje i Brexit, më afër se kurrë

Evropë

Tusk: Skenari pa marrëveshje i Brexit, më afër se kurrë

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 21:44
Tusk

Skenari i një mungesë marrëveshje midis Londrës dhe BE-se në negociatat për Brexit është më e mundshme se kurrë më parë, u shpreh sot presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk në prag të një samiti në Bruksel.

”Me përgjegjësinë që na karakterizon, ne duhet ta përgatisim BE-së për një skenar pa marrëveshje, që ka më shumë gjasa se kurrë”, shkruan Tusk në ftesën e tij drejtuar liderëve europianë, e publikuar sot në darkë, duke kërkuar për ”të mos hequr dorë”.

Gjatë një takimi informal në Salzburg në mesin e shtatorit, liderët e BE-së shprehën dëshirën për arritjen e një marrëveshjeje në tetor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...