Seksizëm, ngacmime dhe dhunë ndaj femrave në parlamentet evropiane - Bota Sot
Seksizëm, ngacmime dhe dhunë ndaj femrave në parlamentet evropiane

Evropë

Seksizëm, ngacmime dhe dhunë ndaj femrave në parlamentet evropiane

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 10:34
Ilustrim

Seksizmi, ngacmimi dhe dhuna kundër femrave po përhapen shumë në parlamentet evropiane, sipas një studimi të publikuar të enjten.

Unioni Ndërparlamentar dhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës dolën në këtë përfundim pas intervistave me 123 femra, 81 deputete dhe 42 pjesëtare stafi nëpër parlamente, nga 45 vende evropiane.

Nga femrat e intervistuara, 47% e tyre thanë se kanë marrë kërcënime me vdekje ose përdhunim, ndërsa 68% thanë se kanë qenë objekt i komenteve seksiste. Vetëm 25% e tyre pranuan se kanë përjetuar dhunë seksuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...