May: Mospajtimet për Brexit janë "të konsiderueshme" - Bota Sot
May: Mospajtimet për Brexit janë "të konsiderueshme"

Evropë

May: Mospajtimet për Brexit janë "të konsiderueshme"

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 17:34
Kryeministrja britanike, Theresa May.

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë se vazhdon të ketë dallime në çështjet e Brexitit në mes të Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian mirëpo “disa janë të konsiderueshme” andaj ajo beson se të dyja palët do të arrijnë një marrëveshje.

Liderët e BE-së janë pjesë e një samiti që është konsideruar si afat i fundit për arritjen e një pakti për Brexitin, mirëpo që nuk ka rezultuar i tillë.

Duke përmendur çështjen e kufirit irlandez, të dyjat palët kanë thënë se iu duhen më shumë javë apo muaj për të punuar në marrëveshje.

Me çka i përballë britanikët Brexiti pa marrëveshje?

Gjatë të enjtes ka pasur pak përparim në aspektin e zgjerimit të periudhës tranzitore pas Brexitit, ndonëse një ide e tillë është kritikuar ashpër nga përkrahësit e Brexitit në Britani.

Britania pritet të largohet nga blloku evropian më 29 mars të vitit të ardhshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...