Kamenos: Mos prisni të bie qeveria greke, zgjedhjet në maj - Bota Sot
Kamenos: Mos prisni të bie qeveria greke, zgjedhjet në maj

Evropë

Kamenos: Mos prisni të bie qeveria greke, zgjedhjet në maj

Më: 21 tetor 2018 Në ora: 19:19
Foto ilustrim: Zgjedhjet

Panos Kamenos, ministri grek i Mbrojtjes dhe lider i partisë së djathtë Grekët e Pavarur, e cila është një partner pakicë në qeverinë e kryeministrit majtist Alexis Tsipras, ka thënë se nuk duhet të presin rënien e qeverisë aktuale në Athinë.

"Mos prisni që qeveria të bjerë. Kjo që ne kemi rënë dakord me partnerët tanë në qeveri është e vlefshme", tha Kamenos në një sesion të Këshillit Kombëtar të partisë së tij, transmeton ANA.

Ai tha se zgjedhjet në Greqi do të mbahen "ose në tetor, në fund të mandatit katërvjeçar, apo në maj të vitit të ardhshëm”.

Kamenos theksoi se "deri në mars, ose kurdo që marrëveshja e Prespës për Republikën e Maqedonisë Veriore të vihet si temë dite në parlamentin grek, kjo nuk do të jetë çështje për diskutim me partnerin në qeveri,". 

Gazeta greke "Kathimerini" njoftoi dje, se vetëm tre ditë pas dorëheqjes së ministrit të Jashtëm Nikos Kocias dhe paralajmërimeve të kryeministrit Tsipras se nuk do të tolerojë mospajtimet mbi çështjet e interesit kombëtar, priten mos pajtime të reja në qeverinë greke, pas votimit për nisjen e procedurave mbi  reformat kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...