Gjykata Europiane “shuplakë” Rusisë: Arrestimet e Navalnyt, të motivuara politikisht - Bota Sot
Gjykata Europiane “shuplakë” Rusisë: Arrestimet e Navalnyt, të motivuara politikisht

Evropë

Gjykata Europiane “shuplakë” Rusisë: Arrestimet e Navalnyt, të motivuara politikisht

Më: 16 nëntor 2018 Në ora: 06:17
Alexei Navalny

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut vendosi të enjten se arrestimet e përsëritura të Rusisë dhe paraburgimin e udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny ishin të motivuara politikisht dhe kanë shkelur të drejtat e tij njerëzore.

Gjykata, me seli në Strasburg, tha se Navalny kishte qenë subjekt i shtatë arrestimeve të tilla në vitin 2012 dhe në 2014, dhe se të paktën dy nga ato arrestime ishin projektuar për të shtypur pluralizmin politik.

“Gjykata gjeti se kishte prova” konvergjente kontekstuale “se autoritetet po bëheshin gjithnjë e më të ashpra ndaj z. Navalny dhe se pretendimi i tij për të qenë një objektiv i veçantë u duk koherent në kontekstin e një lëvizjeje të përgjithshme për të vënë opozitën nën kontroll”, – tha ajo në një deklaratë.

GJEDNJ urdhëroi Rusinë të paguajë rreth 64,000 euro për të mbuluar dëmet dhe shpenzimet e Navalny, duke thënë se atij i është shkelur e drejta e tij për liri, gjykimi i drejtë dhe liria kuvendimi.

Në një qortim që Rusia ka gjasa të konsiderojë si ndërhyrje në punët e saj të brendshme, gjykata gjithashtu rekomandoi që Moska të vepronte për të siguruar të drejtën që tubimet paqësore të mbështeteshin.

Navalny, udhëheqësi më i shquar i opozitës i Rusisë, u ndalua të konkurronte kundër Vladimir Putin në zgjedhjet presidenciale më parë këtë vit dhe është burgosur në mënyrë të përsëritur për organizimin e asaj që autoritetet thonë se janë protesta të paligjshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...