Ulqin, ambjentalistët kundërshtojnë kërkimet në det - Bota Sot
Ulqin, ambjentalistët kundërshtojnë kërkimet në det

Evropë

Ulqin, ambjentalistët kundërshtojnë kërkimet në det

Më: 19 nëntor 2018 Në ora: 20:16

Në rajonin e Ulqinit kanë nisur kërkimet për naftë e gaz në det. Marrëveshja e koncesionit është për 30 vjet dhe i referohet disa blloqeve në bregdetin e Ulqinit, në afërsi me Shqipëri.

Ambjentalistët dhe shoqëria civile po i kundërshtojnë kërkimet në det duke thënë se ndërhyrja shkatërron ekosistemin dhe prish rajonin bregdetar të Ulqinit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...