Frikë nga protestuesit, Franca mbyll Kullën Elifel, muzetë e dyqanet - Bota Sot
Frikë nga protestuesit, Franca mbyll Kullën Elifel, muzetë e dyqanet

Evropë

Frikë nga protestuesit, Franca mbyll Kullën Elifel, muzetë e dyqanet

Më: 7 dhjetor 2018 Në ora: 19:47
Paris

Parisi ka vendosur të mbyllën vendet turistike mes frikës së rritjes së dhunës së mëtejshme nga protestuesit anti-qeveritarë.

Në të gjithë Francën, 89.000 policë do të jenë në detyrë dhe automjetet e blinduara do vendosen në kryeqytet, njoftoi kryeministri Edouard Philippe.

Policia kërkoi që ditën e shtunë dyqanet dhe restorantet në Pallatin Elysee të mbyllen. Gjithashtu edhe disa muze.

Operatori i Kullës Eiffel tha se kërcënimi nga protestat e dhunshme bëri të pamundur sigurimin e "kushteve adekuate të sigurisë".

Ndaj edhe Kulla e Eiffelit do të mbyllet.

Autoritetet e qytetit thonë se po rrisin mbrojtjen për monumentet e famshme pasi Arc de Triomphe u dëmtua javën e kaluar.

Ministri i Kulturës, Franck Riester tha se muzeumet e Louvre dhe Orsay, shtëpitë e operas dhe kompleksi Grand Palais janë ndër vendet që do të mbyllen.

Policia i kërkoi dyqaneve dhe restoranteve përgjatë Pallatit Elysee si edhe në rrugët e tjera tregtare të mëdha të qëndrojnë të mbyllura dhe të heqin çdo objekt jashtë si tavolina dhe karrige.

Paris përjetoi disa nga trazirat më të mëdha në dekada të shtunën e kaluar.

Një seri ndeshjesh futbolli janë shtyrë të shtunën (7 dhjetor) si Paris-Montpellier, Monako-Nice, Toulouse -Lyon, dhe Saint-Etienne -Marseille.

Qeveria raportoi se po heq dorë nga rritja e taksave të karburanteve, që shkaktoi edhe protestat masive.

Por pakënaqësia ndaj qeverisë është përhapur dhe protestat kanë shpërthyer mbi çështje të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat