Mijëra marshe në Bruksel kundër paktit të U.N. për migracionin - Bota Sot
Mijëra marshe në Bruksel kundër paktit të U.N. për migracionin

Evropë

Mijëra marshe në Bruksel kundër paktit të U.N. për migracionin

Më: 16 dhjetor 2018 Në ora: 16:48
Foto

Mijëra njerëz marshuan të martën në Bruksel kundër një marrëveshjeje të U.N.-së që synonte nxitjen e bashkëpunimit për migracion,  nënshkrimi i së cilës rrëzoi qeverinë e Belgjikës javën e kaluar,

Policia tha se rreth 5,500 njerëz marshuan në protestën më të madhe, të organizuar nga partitë e krahut të djathtë flamande në pjesën e kryeqytetit ku janë të vendosura institucionet kryesore të Bashkimit Evropian.

Në qendër të qytetit u zhvillua një kundër-demonstartë e veçantë prej rreth 1,000 personash, organizuar nga grupet e krahut të majtë dhe organizatat joqeveritare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat