800 mijë vende të lira të punës në Gjermani - Bota Sot
800 mijë vende të lira të punës në Gjermani

Evropë

800 mijë vende të lira të punës në Gjermani

Më: 19 dhjetor 2018 Në ora: 11:38
Ilustrim

Konfederata e Sindikatave Gjermane ka paralajmëruar se lehtësimi për punëtorët e huaj, mund të çojë në uljen e pagave, apo edhe shfrytëzimin e punëtorëve të huaj.

Gjermania është duke përjetuar një ‘boom’ ekonomik, duke qenë papunësia ka rënë në më pak se 5 %, duke thyer rekord që nga bashkimi i Gjermanive.

Gjermania pritet të lehtësojë rregullat e emigracionit për të tërhequr punëkërkuesit e huaj dhe për të rimbushur fuqinë punëtorë, pavarësisht se ka pasur shumë kundërshtime.

Ligji i parë gjerman i imigracionit, që do të dakordohet nga kabineti i kancelares Angela Merkel të mërkurën, pritet me interesim të madh industritë, shkruan “Th Local”.

Por, ky ligj që do të vihet në Parlament, rrezikon të hapë debate të ndryshme, por edhe polemika, pasi në Gjermani që nga viti 2015, kanë ardhur milionë emigrantë, kryesisht myslimanë.

Konfederata e Sindikatave Gjermane ka paralajmëruar se lehtësimi për punëtorët e huaj, mund të çojë në uljen e pagave, apo edhe shfrytëzimin e punëtorëve të huaj.

Sipas rregullave të reja, punëkërkuesit që vijnë nga vendet jashtë BE-së, do të mund të vinin në Gjermani për të punuar për gjashtë muaj dhe që të mbështesin veten financiarisht.

Kjo do të vlente për ata që gatuajnë, punëtorët e metalurgjisë ose teknikët e TI-së.

Gjithashtu kjo do të përfshinte edhe emigrantët që janë në Gjermani dhe që presin vendimet për aplikim për azil për të qëndruar, nëse janë të punësuar me paga dhe mund të tregojnë se integruar në strukturën e shoqërisë gjermane.

Gjermania është duke përjetuar një ‘boom’ ekonomik, duke qenë papunësia ka rënë në më pak se 5 %, duke thyer rekord që nga bashkimi i Gjermanive. Raportohet se mbi 800 mijë vende të lira pune.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...