Ferizaj kujton 30-vjetorin e demonstratave të grave - Bota Sot
Ferizaj kujton 30-vjetorin e demonstratave të grave

Ferizaj

Ferizaj kujton 30-vjetorin e demonstratave të grave

Më: 23 mars 2019 Në ora: 07:29
Komuna e Ferizajt

Sot bëhen 30 vite, kur vajzat e gratë e Nerodimës filluan demonstratat kundër dhunës dhe pushimit të ish-Jugosllavisë dhe Serbisë.

Për të nderuar kujtimin e vajzave dhe grave heroina të Ferizajt, sot në këtë qytet do të zhvillohen shumë aktivitete.

Do të zbulohet pllaka përkujtimore kushtuar grave të Balajt, të cilat u ngritën të parat në këmbë kundër represionit ët Serisë, e cila po atë ditë i kishte marrë Kosovës autonominë.

Në Teatrin “Adriana” do të mbahet një akademi kushtuar demonstratave të kësaj dite. Po ashtu do të ketë edhe aktivitete të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...