100 euro gjobë për ndotësit e rrugëve - Bota Sot
100 euro gjobë për ndotësit e rrugëve

Ferizaj

100 euro gjobë për ndotësit e rrugëve

Më: 11 prill 2019 Në ora: 16:19
Ilustrim

Nga java e ardhshme, inspektorët e mjedisit në Ferizaj do të dalin në terren që të vëzhgojnë nga afër zbatimin e masës për mos ndotjen e rrugëve me baltë dhe mbetje ndërtimi, ndërsa për mosrespektimin e saj do të aplikohen gjoba mandatore.

Ridvan Berisha, koordinator i Inspektoratit të Komunës, tha se kjo masë është ndërmarrë pas analizës që i është bërë këtij fenomeni, kur kihet parasysh se Ferizaj është qendra me vlugun më të lartë të ndërtimit në nivel vendi, andaj një masë e tillë është e domosdoshme për të garantuar nivelin e pastërtisë në rrugët publike.

Bëhet fjalë për parandalimin e qarkullimit të mjeteve të rënda dhe të tjera, të cilët ndotin rrugët publike, duke dal pa pastruar mjetin transportues të punës nga vendpunishtet e ndryshme.

Ky fenomen i hasur kryesisht në zonat e ndërtimit të objekteve të larta kolektive në zonën urbane, ku rrugët janë të dëmtuara, të ndotura nga mbetje ndërtimi, baltë nga vendpunishtet dhe papastërti të tjera, tashmë do të ndëshkohet nga Inspektorati i Komunës me 100 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...