Komuna e Ferizaj edhe njëherë jo demokratike dhe jo transparente - Bota Sot
Komuna e Ferizaj edhe njëherë jo demokratike dhe jo transparente

Ferizaj

Komuna e Ferizaj edhe njëherë jo demokratike dhe jo transparente

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 20:59
Foto

Rrjeti i OJQ-ve AVONET është thellësisht i shqetësuar se si një proces shumë i rëndësishëm për qytetarët e Komunës së Ferizajt është jo demokratikë dhe mungon transparenca në zgjedhjet e kryetarëve të këshillave lokale.

Mungesa e njoftimeve dhe mungesa e bashkëpunimit me shoqërinë civile dhe mediat tregon se në këtë proces ekzekutivi komunal ka tendenca të theksuar për të mos treguar rezultatet, siç dihet ky proces është jashtëzakonisht i vonuar dhe i cili ka krijuar situata jo të mira për qytetarët sepse nuk ka përfshirë shumë akter, duke mos i përfshire partitë politike, shoqërinë civile, mediat dhe pa konsultim paraprak me partitë politike dhe iniciativat qytetare. Përkundër funksionimit dhe rëndësisë së këshillave të bashkësive lokale, tashmë ky proces ka krijuar dyshime për një proces të manipuluar dhe tendencioz me vetë faktin se është nisur me nguti dhe pa i njoftuar akteret dhe qyetarët e vendeve rurale dhe urbane dhe sikur verehet një frikë e ekzekutivit për një dështim dhe nuk ka arritë që të jetë proces, në harmoni me legjislacionin në fuqi.

AVONET konsideron se ky proces shumë i rëndësishëm për bashkësitë lokale dhe në përgjithësi për gjithë qytetarët e Komunës së Ferizajt do të krijojë praktikë të keqe dhe shumë dëshpëruese dhe poashtu ka ndikuar në humbjen e besimit në këtë proces. AVONET gjatë monitorimit të procesit të zgjedhjeve të kryetarëve të këshillave lokal në fshatrat Mirosalë, Rahovicë dhe Pojat ka vrejtur pjesmarrje e një numëri shumë të vogël të qytetarëve të cilët mundeni të vreni edhe nga fotot e bërë nga monitoruesit, që pjesëmarrja ka qenë nga 5 persona deri 15 persona, poashtu në këtë proces edhe vetë organizatorët kanë qenë të pa pregatitur, mungesë logjistike dhe të tjera.

Duke u bazuar në RREGULLORE PËR BASHKËPUNIMIN E KOMUNËS ME FSHATRAT, VENDBANIMET DHE ZONAT URBANE, Neni 6, Procedura për zgjedhjen e Kryetarit të Fshatit, Zonës Urbane duhet të themelojë këshillin nismëtar ku si pas këtij neni parasheh që Këshilli Nismëtar organizon dhe fton tubimin e Fshatit, Zonës-urbane. Në tubim bëhen propozimet e dy ose më shumë kandidatëve për Kryetar të fshatit, përkatësisht zonës-urbane, poashtu Këshilli Nismëtar i propozon tubimit 3 (tre) anëtarë të Komisionit për organizimin e procesit të Votimit, si dhe 5 (pesë) anëtarë të Komisionit për numërimin dhe shpalljen e votave, të cilat miratohen me vota të hapura, ku në këto proces nuk kemi pasur tubim as nuk janë ndjekur këto procedura. AVONET, kërkon nga kryetari i Komunës së Ferizaj Agim Aliu dhe MAPL-ja që të ndërpritet menjëherë këtë proces dhe të ftojë akteret lokal si partitë politike, OJQ-të dhe mediat që të hartojnë një planë që ky proces të jetë sa më i mirë, transparent dhe demokratike.
 

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...