Në Ferizaj mobilizohen institucionet shëndetësore - apelohet të mos shkaktohet panik - Bota Sot
Në Ferizaj mobilizohen institucionet shëndetësore - apelohet të mos shkaktohet panik

Ferizaj

Në Ferizaj mobilizohen institucionet shëndetësore - apelohet të mos shkaktohet panik

Më: 12 mars 2020 Në ora: 13:09
Pamje nga takimi

Drejtues të institucioneve shëndetësore në Ferizaj u mblodhën mëngjesin e sotëm në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare.

Drejtori i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Bekim Ademi, drejtorja e QKMF-së, Nadire Imeri, drejtori i Spitalit të Përgjithshëm në Ferizaj, Jeton Zeqiri, drejtorja e IRSHP-së, Sevdije Mehmeti Topalli dhe përfaqësues e drejtues tjerë njësish specialistike që ishin mbledhur për të diskutuar masat mbrojtëse kundër koronavirusit nga ana e institucioneve lokale.

Në takim u tha se janë duke u aplikuar masa shtesë të kontrollit e kujdesit shëndetësor në të gjitha institucionet e njësitë shëndetësore përveç orarit të rregullt edhe kujdestarive.

Nga data 27 shkurt ekipet mjekësore janë në zonën kufitare të Kosovës me Maqedoninë e Veriut, në Han të Elezit që të parandalohet shpërndarja e virusit nga shtetasit që qarkullojnë përmes kësaj pike kufitare, se janë pranuar furnizimet me materiale e pajisje të nevojshme të ndara nga Ministria e Shëndetësisë për përballimin e kësaj situate, se do të ndërpriten përkohësisht vizitat shtëpiake për nëna dhe fëmijë, reduktimi i përcjellësve të pacientëve në rastet e kontrolleve shëndetësore, si ngritja e nivelit të higjienës në ambiente punuese.

Profesionistët shëndetësorë apeluan te qytetarët që të ruhet qetësia dhe të mos shkaktohet panik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat