Aliu: Në Ferizaj 95 pacientë janë shëruar nga COVID-19, raste aktive mbesin 35

Ferizaj

Aliu: Në Ferizaj 95 pacientë janë shëruar nga COVID-19, raste aktive mbesin 35

Më: 18 maj 2020 Në ora: 17:02
Agim Ailu

Në Komunën e Ferizajt numri i përgjithshëm i të infektuarve me COVID-19 në Ferizaj ka shkuar në 134.

Kryetari Agim Aliu thotë se mosha e personave të infektuar varion nga 1 vjeç deri në 80 por që sipas tij në përgjithësi gjendja shëndetësore e tyre është e mirë.

“Pacientja e moshës 80 vjeçare ka pasur nevojë për ndonjë mbështetje të lehtë por në përgjithësi gjendja e të prekurve me COVID-19 është e mirë dhe shpresojmë se do të shkojë mirë si deri më tani”, tha ai.

Aliu thotë se numri i të shëruarve në Ferizaj ka shkuar në 95 ndërsa gjatë ditës së sotme pritet të ketë edhe të shëruar tjerë.

“Raste aktive në Komunën e Ferizajt janë 35. Mbrëmë është shqyrtuar mundësia që pacientja 80 vjeçare të shtrihet në Klinikën Infektive por e kanë parë që gjendja e saj është stabile dhe po vazhdon të jetë në vet izolim në shtëpi”.

I pari i Ferizajt thotë se qytetarët duhet të vazhdojnë t’i respektojnë masat e përcaktuara nga qeveria pasi sipas tij ka flukse të mëdha të lëvizjeve në qytet.

“Ndejat familjare paraqesin rrezik pasi një person i vetëm mund të infektojë shumë të tjerë. Apelojmë që të shmangen organizimet grupore në këtë kohë”, tha ndër të tjera Agim Aliu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat