Filmi “Internimi” zgjidhet filmi më i mirë i huaj në Arizona - Bota Sot
Filmi “Internimi” zgjidhet filmi më i mirë i huaj në Arizona

Filma

Filmi “Internimi” zgjidhet filmi më i mirë i huaj në Arizona

Më: 23 prill 2019 Në ora: 17:01
Filmi “Internimi”

Filmi “Internimi” i regjisorit Kast Hasa u shpall filmi më i mirë i huaj në “Arizona International Film Festival”.

Në “Arizona International Film Festival” filmi shqiptar shënoi dhe premierën botërore.

Me skenar dhe regji nga Kast Hasa filmi tregon ngjarje të vitit 1983, nga Shqipëria gjatë sundimit komunist. Filmi solli një histori dashurie të ndaluar gjatë periudhës së komunizmit.

Dashuri, urrejtje dhe vrasje por e gjitha një histori shqiptare, në filmin e financuar nga Qendra Kombëtare Kinematografisë. Rolet në film erdhën nga aktorët Klodian Hoxha, Enxhi Cuku, Kristi Baçi, Kristaq Pilo, Jorida Meta, Gramoz Gashi, Arjeton Osmani, Ioana Sinani, etj.

Me regjisor Kast Hasa dhe producent Saimer Zeneli dhe Gjergj Trola, xhirimet e filmit janë zhvilluar në Divjakë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...