Ja cila kategori nuk do të ekzistojë më, në çmimet “Oscar”! - Bota Sot
Ja cila kategori nuk do të ekzistojë më, në çmimet “Oscar”!

Filma

Ja cila kategori nuk do të ekzistojë më, në çmimet “Oscar”!

Më: 8 dhjetor 2019 Në ora: 10:00
Oscar

“Academy of Motion Picture Arts and Sciences”, ka vendosur që të ‘shkurtojë’ kategoritë të cilat vlerësojnë ‘yllin’ më të mirë. Siç edhe ëshë përfolur, gara këtë vit do të jetë shumë e fortë edhe konkuruese.
“Mos e mendoni negativisht heqjen e kategorive. Mendojeni si një garë të fortë dhe të drejtë, në të cilën fiton paraqitja më e jashtëzaknshmë e personazhit, në një film të po të njëjtit nivel. ‘Ylli’ ynë duhet të jetë i mprehtë”. –shprehet “Academy of Motion Picture Arts and Sciences”.

Ceremonia e Oskarit ka pranuar të veprojë në këtë mënyrë, për ta vështirësuar zgjedhjen. Me këtë vendim ata kanë pasuar shumë kundërshtime. Menjëherë pas këtyre reagimeve, Akademia deklaroi se kategoria, e cila kishte një muaj, që ishte vendosur se nuk do të jepej më si çmim, ishte ‘popular film’, duke e zëvendësuar me ‘merits further study’.
“Ka pasur një gamë të plotë të reagimeve për heqjen e çmimit dhe ne e kuptojmë që është e nevojshme konsultimi me bashkëpuntorët tanë, por kjo zgjedhje e jona është bërë në bazë të dëshirave të konkuruesve dhe opinionit të publikut”.- deklaroi CEO i Akademisë, Dawn Hudson.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat