Nëse shihni dikë duke pirë qumësht në film, regjisori po ju paralajmëron diçka - Bota Sot
Nëse shihni dikë duke pirë qumësht në film, regjisori po ju paralajmëron diçka

Filma

Nëse shihni dikë duke pirë qumësht në film, regjisori po ju paralajmëron diçka

Më: 8 janar 2020 Në ora: 22:08
Ilustrim

Gjërat nuk ndodhin asnjëherë pa qëllim dhe aksidentalisht në filma. Një detaj sado i vogël mund të ketë kuptim. Kjo vlen posaçërisht për pijet që shfaqen në skenat e filmave. Ato janë një lloj shenjash që regjisorët ndihmojnë në theksimin e veçorive shtesë të personazheve të tyre.

Për shembull, për të rritur brutalitetin e një personazhi, karakterit shpesh i jepet një pije e fortë si uiski, për shembull. Disa personazhe të filmit gjithashtu mund të shihen duke pirë qumësht. Ekziston një term i veçantë për këtë në botën e kinematografisë, ai është i njohur si "efekti i qumështit". Kjo është se si ata përcaktojnë truket psikologjike që përdorin regjisorët për të mbajtur të intriguar audiencën ose për të dhënë një informacion për një personazh ose një hero.

Bright Side na tregon pse heronjtë e filmave që pëlqejmë preferojnë të pinë qumësht dhe çfarë fshihet pas këtij fakti:

-Një person i rritur duke pirë qumësht lë të kuptohet se ata kanë një shpirt të pafajshëm.

Ndoshta heroi më i paharrueshëm kinematografik që i pëlqen të pijë qumësht është vrasësi, Léon, nga filmi me të njëjtin emër, me regji nga Luc Besson. Ka një lloj konfuziteti tek ky rast- një vrasës profesionist që pi qumësht, gjithçka sepse kjo pije shoqërohet me pastërtinë dhe fëmijërinë. Por në të vërtetë pas kësaj skene është e fshehur mesazhi i regjisorit: personazhi i tij është akoma një fëmijë brenda dhe ai ka një shpirt të pastër që fshihet pas guaskës së tij të ashpër që shfaq për të tjerët.

- Qumështi në një skenë mund të jetë një simbol i prishjes së vlerave morale të pranuara përgjithësisht.

Në filmin e Quentin Tarantino, Inglourious Basterds ekziston një skenë ku një fermer francez i ofron një gotë verë kolonelit gjerman (Christoph Ëaltz). Por koloneli me mirësi i kërkon fermerit t’i sjellë një gotë qumësht në vend të verës dhe ta pijë menjëherë. Kështu tregon regjisori forcën dhe shkatërrimin e disa themeleve, me ndihmën e gjuhës së kinemasë.

Një shembull tjetër i kësaj mund të shihet në film, Mad Max: Fury Road. Filmi ka një skenë me një koleksion të qumështit të gjirit të grave. Luftëtarët e pinë atë për të ruajtur forcën dhe shëndetin e tyre. Kjo teknikë është mjaft provokuese, duke marrë parasysh që është një tabu për një të rritur që të pijë qumështin e gjirit në botën moderne.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat