Autorja i muzikës për ‘Joker’ kandidatja e parë femër për Oskar - Bota Sot
Autorja i muzikës për ‘Joker’ kandidatja e parë femër për Oskar

Filma

Autorja i muzikës për ‘Joker’ kandidatja e parë femër për Oskar

Më: 21 janar 2020 Në ora: 13:53
Hildur Gudnadotir

Kompozitorja islandeze, Hildur Gudnadotir është gruaja e parë që kompozoi në mënyrë të pavarur muzikë për një film, duke marrë "Globin e Artë" dhe u rreshtua në listën e ngushtë për përzgjedhjen e çmimit Oscar në këtë kategori.

Gudnadotir, 37-vjeç, autorja e muzikës për ‘Joker’, ka pasur një jetë shumë të qetë në Berlin, por tashmë ka filluar të shëtisë në tapetet e kuq, pasi ka marrë shpërblimin për muzikën më të mirë nga Shoqata e aktorëve të filmave SAG këtë fundjavë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat