“Filmi ‘Parasite’ mund të duket befasi, por për akademinë ishte ideal”

Filma

“Filmi ‘Parasite’ mund të duket befasi, por për akademinë ishte ideal”

Më: 12 shkurt 2020 Në ora: 13:34
Bong Joon Ho

Pas ndarjes së cmimeve Oscars, filmi “Parasite” i Bong Joon Ho është i pari film nga Koreja e Jugut që mori këtë cmim të madh.

Pati shumë kritika dhe reagime nga më të ndryshmet, u diskutua për këtë film, e madje u kritikua edhe akademia.

Kritikja e filmit Manohla Dargis thotë se për të ka qenë befasuese dhe kënaqësi e papritur.

“Të them të drejtën mendova se filmi ‘Joker’ do të triumfoi në fund, nuk e prisja që një histori koreane do ta rrëmbente çmimin kryesor”.

“Kjo zgjedhje nga akademia më mbush me shpresën se do të ndodh ndryshimi: pra që të vlerësohet filmi edhe po të qe ai aziatikë sikurse “Parasite”, thotë Dargis.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat