Filmi “Zana” do të shfaqet në Amerikën Veriore, Synergetic Distribution siguron të drejtat për transmetim

Filma

Filmi “Zana” do të shfaqet në Amerikën Veriore, Synergetic Distribution siguron të drejtat për transmetim

Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 11:26
Filmi “Zana”

Drama surrealiste, psikologjike nga regjisorja, Antoneta Kastrati ishte hyrja e Kosovës në kategorinë më të mirë ndërkombëtare të Oscar në vitin 2020.

Duke qenë se është në rritje të audienca amerikane për filmat e pazakontë në gjuhë të huaj, Synergetic Distribution ka siguruar të drejtat e transmetimit të filmit Zana në Amerikën e Veriut për Zanën, një tipar surreal nga regjisorja kosovare Antoneta Kastrati,  shkruan The Hollywood Reporter.

Zana pati premierën në Toronto vitin e kaluar, ku tërhoqi rishikime të vrullshme për historinë e saj tronditëse të stresit post-traumatik dhe plagëve psikologjike të luftës, të frymëzuara nga vetë historia tragjike e familjes së Kastrati.

E vendosur në një qytet të vogël kosovar 10 vjet pas përfundimit të luftërave në Ballkan, Lume (Adriana Matoshi), e cila ende është e traumatizuar nga humbja e vajzës së saj të re në luftë, është nën presionin e burrit të saj Ilir (Astrit Kabashi) për të mbetur shtatzënë. Ndërsa një Ilir gjithnjë e më i dëshpëruar përpiqet të ketë metoda gjithnjë e më ekstreme, që nga psikologët e deri te largimi i kurave mjekësore te njerëzit e shenjtë dhe madje edhe një ekzorcist, nëna e tij Remzije (Fatmire Sahiti) e shtyn atë të zëvendësojë gruan e tij aktuale me një modele më të re.

 “Zana është një përvojë vizuale e drejtuar me aftësi, e cila lejon audiencën të lidhet me personazhet e saj në një nivel personal. Është një film i bërë për tu shikuar në ekranin e madh, “tha Anatol Chavez, kreu i blerjeve në Synergetic Distribution, i cili negocioi marrëveshjen me Miguel Govea dhe Brett Ëalker në grupin e shitjeve.

Distribution Synergetic është duke planifikuar një lansimin të platformës për Zana në Sh.B.A duke filluar në maj / qershor të këtij viti.

 Alief po merret me shitjet në botë dhe po promovon filmin tek blerësit ndërkombëtarë në Tregun Evropian të Filmit në Berlin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat