“Contagion”, filmi i vitit 2011 që u bë hit për shkak të frikës nga coronavirusi

Filma

“Contagion”, filmi i vitit 2011 që u bë hit për shkak të frikës nga coronavirusi

Më: 8 mars 2020 Në ora: 23:16
Foto

Një nga filmat më të njohur të momentit në katalogun e Warner Bros është një dramë nëntë vjeçare, në të cilën Gwyneth Paltrow vdes në 15 minutat e para.

Frika nga coronavirusi ka bërë që tifozët e filmit të rishikojnë filmin “Contagion” të Steven Soderbergh, një histori imagjinare e një pandemie që vret 26 milionë njerëz në të gjithë botën.

Sipas studios së filmit, në fund të dhjetorit filmi u rendit në vendin e270 në katalogun e tij. Që nga fillimi i vitit 2020, ai ka kërcyer në vendin e dytë, i tejkaluar vetëm nga filmat Harry Potter.

Por çfarë e shtyu të shikojë një film që ai kishte parë tashmë?

“Unë isha shumë kureshtar për të parë se sa mirë do të përafrohej me atë që po ndodh tani”, tha Jenkins. “ Ishte tronditëse. Ndihesha sikur po shikoja një dokumentar që i ka të gjithë këta yje të filmit duke luajtur njerëz të vërtetë. Më trembi ”

Virusi i filmit Soderbergh, i quajtur MEV-1, filloi në Azi dhe transmetohet lehtësisht përmes prekjes. Simptoma e parë është një kollë e thatë.

Soderbergh kishte refuzuar shumë media që kanë qenë të interesuara të marrin një intervistë me të. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat