‘Trim mbi trima Gjergj Kastrioti, fuqí t’madhe që m’i dhanë ka Zoti’ - Bota Sot
‘Trim mbi trima Gjergj Kastrioti, fuqí t’madhe që m’i dhanë ka Zoti’

Filma

‘Trim mbi trima Gjergj Kastrioti, fuqí t’madhe që m’i dhanë ka Zoti’

Më: 29 mars 2020 Në ora: 15:32
Film mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbeun

Filmi për Gjergj Kastriotin është një film historik që trajton jetën dhe veprën e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti, shkruan KultPlus.

Në film Gjergj Kastioti bashkon princërit shqiptarë duke u martuar me Donika Kastriotin dhe duke organizuar Besëlidhjen e Lezhës, por përballet edhe me tradhtinë e Hamza Kastrioti, nipi i tij.

Filmi ka skena masive të betejave historike dhe rrethimit të Krujës. Është filmi i parë artistik, frut i bashkëpunimit shqiptaro-sovjetik.

Trim mbi trima, ai Gjergj Kastrioti,
fuqí t’ madhe që m’i dhanë ka Zoti,
s’e djeg flaka e s’e djeg baroti,
shpata e tij than malin n’dysh e çán,
me nji t’ râme nji ushtrí perlán.

Lavd’ ô Gjergj, ô Skanderbe drangoi,
krahu yt çdo dit’ u përforcoftë,
gjithë ku janë armiqt ai i çfaroftë,
Lavdi yt, ô, brez mas brezi u knoftë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat