Parisi, 10 filma që na kujtojnë çfarë është qyteti i dashurisë, sot i zbrazur nga njerëzit e vet dhe turistët! - Bota Sot
Parisi, 10 filma që na kujtojnë çfarë është qyteti i dashurisë, sot i zbrazur nga njerëzit e vet dhe turistët!

Filma

Parisi, 10 filma që na kujtojnë çfarë është qyteti i dashurisë, sot i zbrazur nga njerëzit e vet dhe turistët!

Më: 9 prill 2020 Në ora: 14:24
“Midnight in Paris”

Parisi, qyteti i dashurisë, qyteti i lirisë, qytet i ushqimeve të shijshme dhe i të jetuarit mirë. Kinematografia e ka kuptuar shumë mirë dhe, që prej krijimit të saj, arti nuk ka pushuar se admiruari këtë “Ville Lumière” (qyteti i ndritur).

Në këtë kohë, ku qytetet janë zbrazur nga njerëzit dhe qyteti i dashurisë ështe pa turiste, po jua kujtojmë nëpërmjet këtyre 10 filmave; atë që është Parisi!

“Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain”,

i Jean-Pierre Jeunet. Historia e një vazje që kërkon të bëjë të lumtur personat që e rrethojnë “Paris Je t’Aime”, i realizuar 18 herë nga 18 regjisorë të ndryshëm.

“Paris”,

i Cédric Klapish. Në këtë film paraqitet diversiteti kulturor që karakterizon kryeqytetin francez.

“Midnight in Paris”

i Woody Allen. Një film që na bën të udhëtojmë në kohë.

“Un Américain à Paris”,

i Vincente Minnelli. Historia e një piktori që dashurohet me të fejuarën e mikut të tij.


“Moulin Rouge”,

i Baz Luhrmann me aktorët Nicole Kidman dhe Ewan Mcgregor, tregon historinë tragjike të Satine dhe Christian.

“Hôtel Chevalier”,

i Wes Anderson. Një film që tregon natën e dy të dashuruarve në një dhomë hoteli në Paris.

“2 Days in Paris” (dy ditë në Paris),

i Julie Delpy.Tregon historinë e një familje që shkon për pushime në Paris.

“Les Chansons d’Amour”

i Christophe Honoré, tregon për historitë e ndryshme të dashurisë që lindin mes një çifti në Paris.

“La Science des Rêves”

i Michel Gondry, tregon historinë e një ëndërrimtari që shkon në Paris për të krijuar një ndërmarrje të tij dhe dashurohet me fqinjën, që bën gjithçka për ta bërë për vete.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat