Festivali i Kanës nuk është i mundur në formën e tij origjinale - Bota Sot
Festivali i Kanës nuk është i mundur në formën e tij origjinale

Filma

Festivali i Kanës nuk është i mundur në formën e tij origjinale

Më: 15 prill 2020 Në ora: 08:38
Festivali i filmit në Kanë

Festivali i filmit në Kanë nuk do të zhvillohet "në formën e tij origjinale" këtë vit, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Organizatorët fillimisht e shtynë festivalin që pritej muajin e kaluar, duke thënë se ata do të synojnë ta organizojnë atë në qershor ose korrik të këtij viti.

Por në një deklaratë të ndryshuar më pas, ata thanë se kjo ishte "më një mundësi" pasi Franca i zgjati masat e tij të mbylljes këtë javë.

Ata nuk sqaruan se cilat mund të ishin alternativat, por thanë se shpresojnë "të komunikojnë shpejt".

Festivali prestigjoz fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej në jug të Francës nga 12 deri në 23 maj.

Kur festivali u shty për herë të parë, presidenti i tij, Pierre Lescure, tha se ai ishte " optimist i arsyeshëm" dhe se do të mbahej më vonë gjatë këtij viti.

Z. Lescure i tha gazetës Le Figaro në atë kohë se ai besonte se kulmi i epidemisë do të "arrihet në fund të marsit dhe se ne do të merrnim frymë pak më mirë në prill".

Por të hënën, Presidenti Francez Emmanuel Macron tha se bllokimi i vendit do të zgjerohej deri më 11 maj, dhe se aktivitetet publike nuk mund të mbaheshin deri në mes të korrikut si fillim.

Në deklaratën e tyre të fundit, organizatorët e festivalit thanë: "Pas deklaratës së presidentit francez ... ne pranuam se shtyrja e Festivalit të 73 të Filmit të Kanës, i konsideruar fillimisht për në fund të qershorit deri në fillim të korrikut, nuk është më një mundësi.

"Eshtë e qartë se është vështirë të supozohet se Festivali i Kanës do të mund të mbahet këtë vit në formën e tij origjinale."

Organizatorët shtuan se ata kishin filluar diskutimet me profesionistë të industrisë së filmit. "Ata pajtohen që Festivali i Kanës, një shtyllë thelbësore për industrinë e filmit, duhet të eksplorojëpër të gjitha gjërat e paparashikuara ... duke e bërë Kanën 2020 reale, në një mënyrë ose një tjetër."

Ata shtuan: "Shpresojmë që të jemi në gjendje të komunikojmë menjëherë në lidhje me format që do të marrë kjo Kanë 2020".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat